Deň dodržaných prikázaní

Autor: Zuzana Šubová | 26.3.2011 o 7:33 | (upravené 26.3.2011 o 7:47) Karma článku: 0,00 | Prečítané:  532x

Pôstna úvaha Veľa ľudí považuje za nejaký druh hrdinstva si pripnúť bielu stužku. Otázka znie prečo? Veď ak každé dieťa, ktoré splodili, v poriadku porodili, k potratu nikoho nenútili, potrat nevykonali či pri ňom nenapomáhali, majú svedomie čisté a ak o túto problematiku v živote nezavadili, ešte o to menšia zásluha. Ale vŕta mi hlavou iný projektil. Prečo sa pripomína len tento hriech? Prikázaní na dodržiavanie a hriechov na odriekanie je v katechizme podstatne viac...a?????

Kde je deň  zachovávania prvého až desiateho božieho prikázania, prvého až piateho cirkevného prikázania, deň odriekania sa všetkých hlavných  hriechov???

Ja som Pán Boh tvoj. Nebudeš mať iných bohov okrem mňa , ktorým by si sa klaňal.
čo tak deň nepoklonkovania majetku, spoločenským konvenciám, či pomerne odporným novodobým "modlám" - celebritkám zo slabomyselného televízneho programu .. Bolo by zaujímavé vidieť vypnuté televízory, neprecpané nákupné centrá prípadne krčmy...A Boh? Čo keby jeden deň v roku prestal byť zásterkou pre všetky druhy páchania hriechov? Jeden deň, kedy Ten, Ktorý Je bude mať väčšiu pozornosť ako najbližší diel telenovely.

Nevezmeš meno Božie nadarmo.Chcela by som vidieť deň bez preklínania, bez  populistického zneužívania božieho mena - aspoň jeden, kedy by sa božie meno  nepoužívalo len vtedy, keď človek od neho niečo chce. Aspoň jeden deň úcty voči  Bohu a jeho menu.


Pamätaj, že máš svätiť sviatočné dni. Aspoň jeden sviatočný deň, ktorý bude sviatkom - duchovným a duševným, nie orgiami nákupov, obžerstva, a hádok. Deň, v ktorom sa prežíva duchovno.Vedia tí ľudia, ktorí potom ako si pospali v kostole na kázni, vpadnú priamo do krčmy či obchoďáku a potom doma zmlátia ženu, čo je svätiť a čo je na svätenie???


Cti otca svojho i matku svoju. Ktorý deň v roku určíme pre úctu -  príp.ups...lásku k vlastnej rodine? Možno by mladí rodičia raz do roka mohli poznať, čo je to, keď  im "vzorne vychované" dieťa nenadáva, nežiada neobmedzené množstvo peňazí a výhod s jediným zdôvodnením, že "má na to právo". Možno by starí rodičia aspoň v príslušný deň zistili, že nie je jediný dôvod návštevy dcéry alebo syna to, aby naňho prepísali nejaký majetok či aspoň urobili stojku z penzie. Možno deň úcty k rodine, ktorá je funkčná a drží pokope nezávisle na tom, kto ju tvorí?


Nezabiješ. Čo tak deň, kedy ľudia nebudú šoférovať ako vrahovia? Deň, kedy budú dodržiavať bezpečnostné predpisy? Kedy nebudú týrať zvieratá. Kedy nebudú biť deti a týrať ženy? Kedy nebudú podporovať "spravodlivé" vraždenie kdekoľvek vo svete?

Nezosmilníš. Čo tak deň vernosti a lásky voči svojmu partnerovi/partnerke? Deň bez klamstiev a pokrytectiev na tému sex a sexualita?


Nepokradneš. Nepochybne veľmi ťažkododržateľný deň, veď väčšinová spoločnosť žije podľa prikázania, kto nekradne hodinu, okráda si rodinu - aj keď to som medzi tými božími nenašla. Čo deň bez korupcie, podplácania, deň poctivých obchodníkov či riadne priznaných daní?

Nebudeš krivo svedčiť proti svojmu blížnemu. Deň bez ohovárania? Deň bez lezenia do súkromia svojho blízneho? Deň, kedy budú musieť byť zavreté súdy a noviny vyjdú s čistými stránkami.


Nebudeš žiadostivo túžiť po manželke svojho blížneho.
Nebudeš túžiť po majetku svojho blížneho.
No a dva dni bez závisti? Dva dni uvedomenia si svojich výhod? No a samozrejme deň povinného voľna pre všetkých pyramídových hráčov, úžerníkov a väčšinu bánk.

To by bolo farebných stužiek ako balíček technikoloriek z nášho detstva. A keďže tých bolo dvanásť, mohla by sa pridať ešte dvojstužtička za prikázania, ktoré Ježiš nazýval hlavnými o láske k blížnemu a dokonca k nepriateľom.

Jeden deň, kedy by si ľudia vzájomne neprejavovali nenávisť, deň bez šikany, bez mobbingu, deň tolerancie k iným, deň bez rasizmu, xenofóbie a pýchy. Deň, kedy by sa nebombardovalo a nepopravovalo, ale ani ľudia nehádali a neurážali. Deň vzájomnej pomoci a úcty...To by bol deň, čo?

Ideálny svet by nastal, keby každý sám pre seba tieto "pamätné" dni dodržoval a kontroloval sám seba, či ich má celý rok. Každý sám za seba.
Lenže 99,9% populácie nechce mať zodpovednosť za seba. A preto to tak vyzerá ako to vyzerá...a žiadne mašličky nám nepomôžu.

Lebo koľko ľudí by si ich mohlo hrdo a bez podvádzanie pripnúť, ak by šlo o ich osobnú zodpovednosť?
A nie len o podpichovanie inych :(

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Španielska polícia zastavila druhý útok, zabila päť útočníkov

O útok sa pokúsili v pobrežnom mestečku Cambrils južne od Barcelony.

SVET

Teroristi zaútočili v Barcelone, zahynulo najmenej 13 ľudí

Dodávka vrazila do davu ľudí v centre mesta. K útoku sa prihlásil Islamský štát.


Už ste čítali?