Eko(ne)logický

Autor: Zuzana Šubová | 11.2.2013 o 9:50 | (upravené 11.2.2013 o 10:33) Karma článku: 11,93 | Prečítané:  2422x

Keď niektorým ľuďom dajú kamienok zabalený do pekného papierika a povedia im, ze je to cukrík, zjedia ho aj s papierikom a všetkých okolo budú presviedčať, že tak majú vyzerať cukríky. V istých kultúrach je takýmto lákavým papierikom slovo "ekologický".

Na pozvánke som si prečítala, že budem bývať v ekologickom hoteli a zaujalo ma to. Poznám vyhlášky v kúpelniach, že "uteráky nemeníme, lebo ich praním sa míňa elektrina a voda, chápte to", ale toto bol vyšší level.

Všetka ekologičnosť mi bola podrobne vysvetľovaná. To, že ma ako prvé v izbe privítal záchod bez dverí, mi nijak vysvetlené nebolo, ale zato všetko ostatné mi vysvetlili veľmi podrobne, až som mala pocit, že cmúľam tých kamienkov za hrsť. Z celého zariadenia nebolo nič z prírodného materiálu - len ekologický plast, kov a bukas, na každom výrobku napísané "bez čoho" bol vyrobený. To, že aj bez vkusu, by som kľudne prehltla, ale čo je ekologické na plastovej stoličke dizajnovanej a pohodlnej ako v starých električkách, obrovskom televízore s plochou obrazovkou, prípadne kovovej doske na záchode?
Teplota v izbe bola ekologických 14 stupňov a na posteli len absurdne tenká prikrývka. V menej ekologických  hoteloch je zvykom, že v skrini je nejaká tá náhradná deka...ale to je asi proti príslušnej filozofii.
Všetky žiarovky boli šetriace. Ale len elektrinu, nie moje oči. Večer bolo nemožné v izbe čítať, najsilnejšia z nich zodpovedala 40W, takže som si mohla pustiť ekologickú televíziu alebo ekologicky podsvietený laptop, ktoré určite ušetrili oveľa viac elektriny ako prírode nepriateľská kniha. 
Nad umývadlom bolo napísané, že teplá voda má 35 stupňov Celzia, aby sa šetrila energia na ohrev a pri sprche, že "intenzita prúdu vody je regulovaná kvôli šetreniu vody", čo v tomto spojení dávalo dokonalý návod na ekologické prechladnutie, lebo umývať sa studenou vodou nekonečne dlho, aby sa spláchlo mydlo, je zážitok, ktorý by mi nevadilo si ušetriť.
Apropó mydlo. Kedy posledne ste si umývali vlasy mydlom? Že je to ptákovina, že už babka mala šampón...no ano, ale nebol ekologický, obsahoval "detergenty" a tak sa v kúpeľni nevyskytoval. Ohromné v časoch, kedy je problém do lietadla prepašovať zubnú pastu a na mieste kilometre vzdialenom od najbližšieho obchodu.
Samostatnou kapitolou bol ekologicky splachovaný záchod (bez dverí a odvetrania), ktorý šetril vodou tak, že na jedno použitie ho bolo treba spláchnuť cca trikrát.

Takže moje dojmy z výletu za ekológiou sa podobali zážitkom z hotela Hutník v Humennom v minulom storočí - tiež tam bola tma, zima, studená voda, nesplachoval záchod a v kúpelni bola kocka tvrdého mydla. Len tam a vtedy sme tomu hovorili socialistický šlendrián a toto bola západná ekológia.
Orientačne spočítané sa mi nezdalo, že by sa niečo ušetrilo tým, že miesto 5 minút mi tečie voda zo sprchy 3x tak dlho, že miesto aspoň šesťdesiatkovej žiarovky som si "svietila" monitorom a že som si na pyžamo musela natiahnuť sveter a mala prírodný pocit spania pod širákom, keďže na recepcii sa na mňa dívali úplne šokovane, keď som chcela ešte jednu deku...

Nepochybne nejde o život a človek sa nemá odhadzovať od nových zážitkov, ale varovanie, ak pôjdete do  "ekologického" hotela, vybavte sa teplákmi, dekou, šampónom a baterkou, prípadne si ako za socíku vezmite z domu silnejšiu žiarovku.

P.s. Niečo pozitívne na záver miesto šťastného mačiatka - wifi bolo ok a v cene.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Zatmenie Slnka z paluby lietadla, pozrite si najkrajšie zábery

Milióny Američanov sledovali zatmenie Slnka.


Už ste čítali?