Whisky race

Autor: Zuzana Šubová | 3.1.2013 o 18:15 | (upravené 9.4.2013 o 16:29) Karma článku: 12,56 | Prečítané:  1071x

Hotelík kdesi v strednom Anglicku, valentínsky víkend, zloženie hostí - "členové zájezdu" s názvom Staromódny anglický víkend, pár turistov spoza oceánu viac či menej šikmookých a ... ja, omylom ubytovaná v inom hoteli ako zvyšok našej pracovnej skupiny. Sobota večer. V krbe horí oheň, hala je plná, šenk za mriežkami otvorený, nikto nepozerá televíziu...a mne nejde wifina.

Obšmietam sa okolo recepcie, nech sa na to niekto pozrie, keď sa pri mne pristaví poľský čašník. "Nechcete sa pridať k whisky race? Je to pre všetkých ubytovaných..."

Asociálne posedávam stranou a zisťujem o čo ide. Na stoloch sú čísla do 10, pri každom 10 štamperlíkov a dlhý papier. Vyberajú sa kandidáti na spoznávanie rôznych druhov whisky podľa chuti. Už ich je osem, sedem Britov, jeden Kanďan. Barman vyťahuje bookmakerské lístky. Je mi jasné, chýba im outsider. Orlí zrak barmana padá na Japonca, ktorý posedáva stranou vedľa mňa. Má očividne zmysel pre hru, aj keď pri predstave ako bude vyzerať za pol hodinu, ho ľutujem.
A už mám doľutované: "M´dam..." zvádza ma očami poľský čašník, "nepridáte sa?" No zbohom...ale zas "sranda musí byť aj keby tatka vešali".... "yes"...
Nakoniec to nie je žiadny zabijak. Mám naliate desať krát pol deci, ktoré nemusím vypiť, len spoznať, o ktorú značku sa jedná. Pollitrový pohár na "zlievky" to istí. Beriem si "plachtu"....poctivo povedané rozoznávam scotch, burbon, irsku whiskey a kanadskú...názvy mi niečo hovoria...predsalen Divú morku tulamorku, Janka Chodca či Džima Bíma som už pila.
Bookmaker začína vykrikovať čísla. Kvalitne nezrozumiteľne. Pripadám si ako trojnohá kobyla na dostihoch, keď vidím domácich majstrov, ako do seba hádžu jednu vzorku za druhou a bleskovo zapisujú. Porovnávam farby, kde tu zmočím jazyk, váham...náramne mi pridá, keď mi dojde, že môj kurz je 1:15 a že jediný, kto na mňa vsadil (na poradie) obetoval libru...no tak to nie. Predsa musím obhájiť svoje farby.
Posledná vzorka priradená.
Zazvoní zvonec ako lodný na Titanicu..."Ukončite stávky," vykrikuje barman.
Tvrdé jadro berie "zlievkový" pohár a dáva ho na ex.
Pozerám sa na Japonca. Je mierne zelený, ale roztomilo sa chichoce.

Uhádla som 8 z 10, de facto som sa pomýlila dvakrát. Môj jediný fanúšik dobehne za mnou, ukazuje mi 15 libier, ktoré na mne vyhral a pozýva ma - na whisky. Že dík...
Vymotať sa z tej rozjarenej partie je skoro nemožné. Každý ma potľapkáva a chváli ako "tie Poľky" vedia dobre piť (celková dávka alkoholu, ktorú mám v sebe nie je ani pol deci, ale čo im kaziť náladu) a chce zaplatiť drink - rozumej ďalšiu whisky.
Na rozdiel od účasníkov zájazdu idem zajtra pracovať, takže "anglicky" miznem.
Vyhrala som - fľašu Walkera s čiernou nálepkou.

Spomienka vhodná na zimný večer s trochou 49s škvoreckovsky "na kameňoch"  a ľadovým lejakom za oknom. Zahrieva.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Už ste čítali?