Navštívili sme kravičku Ramonu

Autor: Zuzana Šubová | 18.5.2013 o 17:18 | (upravené 18.5.2013 o 22:37) Karma článku: 9,40 | Prečítané:  1067x

a čo z toho bolo. Akcia Adoptuj si kravičku bola v našej rodine mimoriadne úspešná. Rodina sa nám rozrástla o adoptovanú hovädzinu s nežnými menami Anika, Betka, Milka, Saxana, Mona-Lisa, Srdiečko a Karička, spoznali sme, že okrem Rajo jogurtu nám chutí aj Tami a Bánovecký a že Rajo maslo je podvod z Nemecka...a čakali na sľúbenú návštevu niektorej z našich adoptovaných kravičiek. Deň D nastal a veľa vecí je úplne inak...

Betka a teliatkoBetka a teliatko

... Rozhodli sme sa navštíviť naše adoptovanča Ramonu na farme v Nových Sadoch. Aspoň tak znel pozývací mail.
Adresa bola jasná a presná - na rozdiel od niektorých iných fariem, kde bol len názov dediny, kde sa farma nachádza. Navigácia ju našla ľahko na konci cesty, ale bohužiaľ naša kravička tam nebola...ani nemohla, ako sme sa dozvedeli od milej a ochotnej ošetrovateľky, lebo táto farma je určená len pre mláďatá a v 17 mesiacoch sa presúvajú. Popozerali sme si teliatka - od najmenších v plastových búdkach, cez väčšie vo výbehoch
a vyrazili hľadať "tú našu" na ďalšie farmy družstva. Na druhý pokus sme trafili znovu milých, ochotných a kompetentných ľudí na farme v Čabe a zažili trpké sklamanie, že naša "kravička Ramona" je býk :( Malé dieťa zúrilo, že či si fotograf kravičiek myslí, že "býček sa od kravičky líši tým, že má rohy" .... (pripomienka pre organizátorov adopcii - naozaj by bolo fajn, keby sa pri výbere prihliadalo k pohlaviu "kravičky" a vyberali sa len jalovičky na ďalší chov a nie "budúce stejky"....)
Farma bola zaujímavá - hlavne pre nás, čo poznáme kravy len výletov do Švajčiarska a viedenskej zoo, obrovské tanky na mlieko aj informácie o kŕmení, dojení, spracovaní mlieka i mäsa boli prínosné nielen pre deti. Jedna vec je nechať sa ocumľať teliatkom či nakŕmiť kravu lopúchom a druhá zistiť rozdiel medzi extenzívnym a intenzívnym chovom dobytka.
Na rozlúčku sme ešte dostali slovenský jogurt a syr a nepatričný cukrík (krówka je sice kravička, ale poľské cukríky) a príjemné popoludnie ukončili návštevou Drážovského kostolíka sv.Michala, ktorý moje deti poznajú vďaka českému filmu Tacho (účel posvätil prostriedky, koľkí o ňom viete od inakiaľ?).

Celkovo hodnotím rodinný výlet ako vydarený a napriek pripomienkam k akcii, sa všetci pýtame, kedy budeme môcť navštíviť ďalšie "naše" kravičky, aby sme si pozreli iný kút Slovenska - (teda okrem Aniky, o ktorej nám organizátori napísali, že už je "v kravičkovskom nebi" - čiže bola asi tiež kŕmny býček)?

P.s. Kupujeme slovenské mliečne výrobky, chodíme na vlastivedné výpravy, zdravíme býka Ramóna a želáme mu dlhý a plodný plemenný život.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

SVET

Účtenky frustrujú podnikateľov, no Babišovi lákajú voličov

Sociálni demokrati o registračných pokladniciach hovoria dve desaťročia. Tému aj tak pustili hnutiu ANO.

ŠPORT

Sagan na MS: má dva tituly, ale raz ho zradil žalúdok

Sagana čakajú ôsme majstrovstvá sveta.


Už ste čítali?