Tu začalo Švédsko

Autor: Zuzana Šubová | 29.3.2015 o 16:32 | (upravené 30.3.2015 o 18:01) Karma článku: 6,86 | Prečítané:  1690x

Za dvoma hodinami turbulencií, za chaosom letiska so sexi znejúcim dievčenským menom, za zlodejským taxikárom, bol les. Najskôr vyzeral ako reklama na Ikeu, potom ako dekorácia z Mrazíka a potom na mňa začali vyskakovať spoza stromov tiene miestnych škriatkov, pišťať, že oni sú trolli a ja tam nemám čo hľadať. Už som dlho nestretla žiadnu nadprirodzenú bytosť, tak som sa pred nimi rozhodla schovať v meste. 

Lenže...Sigtuna ma pred nimi nezachránila.
V roku 970 Erik Vítazný založil mesto Sigtuna - nie na kopci, ale na brehu jazera Mälären a dodnes je platná časť plánu mesta, konkrétne ulica Stora Gatan vedúca z námestia ku kráľovskému palácu. Žiadne veľkolepé stavby. Drevené domčeky s vyrezávanými štítmi, minimalizovaná radnica. Žiadne hradby, pri členitosti jazera neboli potrebné, nepriatelia neprešli obrancami na desiatkach ostrovov pred mestom. 
Je tu 300 runových kameňov s kresťanskými symbolmi a prastarými runovými nápismi. Erik totiž priniesol do Škandinávie aj kresťanstvo.
Kostol svätého Olafa je ruina z masívneho kameňa, ktorá tu už stojí tisíc rokov. 
Kostol svätej Márie je prvá stavba z tehál v tomto kúte Škandinávie. Postavili ho dominikánski mnísi, ktorých doviedol z Talianska Erik Víťazný - aby naučili Vikingov nielen modliť sa, ale aj robiť tehly, stavať vodovody, pestovať zeleninu a čítať a písať....(ano hovorím pri plnom vedomí  o čase pred rokom 1000). Boli očividne úspešní a až do čias Gustava Vasu, kráľa a razantného cirkevného reformátora, ktorý "straky vykúril z hniezda", mali veľké slovo vo vtedajšom hlavnom meste. A aj očividné sympatie miestnych, pretože keď som sa čudovala, že sa  v protestantskom kostole zachovali barokový oltár a kazateľnica, sprievodkyňa opísala možno pravú

príhodu ako sa miestni postavili proti plieneniu kostola reformátormi.
Erikov syn Olaf začal v Sigtune raziť mince. Snaha o zavedenie platenia mincami sa však nestretla u domácich so sympatiami a tak sa prvá emisia stala súčasne aj prvým viazaným vkladom, pretože bola na 30 rokov zamrazená do ľadovca. Po spopularizovaní platenia Erikovými plieškami sa mince dostali do obehu. A aj na tričká s logom "Sigtuna, tu začalo Švédsko".
Erikova vnučka Ingegerda sa vydala za knieža  Kyjevskej Rusi Jaroslava Múdreho a pod menami Irina/Anna priťahuje k Sigtune dodnes davy ruských turistov. 
Na námestí stojí za obzretie celodrevená stredoveká radnica, ktorá na prvý pohľad vyzerá ako malý kostol. Na druhý uvidíte najznámejšiu švédsku miestnosť pre civilné sobáše. Hostia môžu tak pozerať oknom aká je malá, ale je veľmi štýlová. K radnici sa viaže povesť o tom, že v čase, keď Švédi pili prvú ligu tak, že im chcel kráľ zakázať pestovať raž, lebo všetko vypálili, vznikol v meste požiar. Na pártisícové mestečko bolo 17 krčiem, kde v čase, keď začalo horieť, sedeli miestni korheli a vôbec sa nehnali hasiť. Lenže starosta vyhlásil, že ak zachránia radnicu, budú sa môcť schovávať pred nahnevanými  ženami v miestnom žalári. Opilci vyrazili hasiť a radnica sa zachránila. Miesto, kde sa

schovával od tých čias kľúč od väzenia na vyššieuvedenú potrebu, sa zachovalo dodnes.
Prešla som sa mestečkom len celkom málo skazeným civilizáciou a na brehu Mälären na mieste, kde čakával Erik Olafa, keď sa vráti z mora, ma znovu prepadli miestni škriatkovia a presviedčali ma, že sa mám vrátiť.
 

 

Tak sa vraciam aspoň v spomienke. 
V studenej vode si vymáčam bazalku a ananásovú kôrku a pozdravím deti, keď prídu zo školy "hey".
A niektorá z našich výprav bude práve tam...cez Arlandu k Mälären do Sigtuny, kde začalo Švédsko.

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?