Bratislavou tiahnu Vandali

Autor: Zuzana Šubová | 12.4.2016 o 17:22 | (upravené 13.4.2016 o 20:09) Karma článku: 12,76 | Prečítané:  6505x

Keď staroveký Rím dobil barbarský kmeň Vandalov, ničil všetko, čo považovali miestni za krásne. Nepotrebovali na nič použiť mramorové sochy. Dokazovali tým svoju moc nad mestom.  

Túto jar Bratislavou tiež tiahne nejaký kmeň vandalov a ničí. 
Ničí stromy. Pod rôznymi viac či menej idiotskými zámienkami vyrúbavajú staré stromy. Františkánske námestie, za národnou galériou, Palackého, Košická....zo stromov sa stáva odpadové drevo na drevnú štiepku. 


Kto si dokazuje svoju moc nad týmto mestom????
Žeby magistrát, ktorý mám tu sľuboval "kultúru ako vo Viedni"? No kultúry máme leda v jogurte, ale nepamätám si slogan "zeleň ako na Sahare"...
Je pravda, že "súdruh mesto" ničí "svoje" stromy, nevliezol do našej záhrady a nevyťal tú suchú slivku, to nie, vo vlastných uliciach a dvoroch si nivočí "vlastné". Takže vlastne kapitalistickému volľnému trhu je učinené zadosť, zarobili pilčíci, niečo sa trhne na drevnej štiepke, zarobí nakontrahovaný záhradný architekt, ktorý naprogramuje nejakú obludnosť so zasadením dvoch-troch metiel miesto desiatich päťdesiatročných javorov, zarobí záhradníctvo, ktoré tie metly bude priebežne dodávať, lebo budú jedna po druhej vysychať a ešte sa možno aj minú grantové peniaze z našej hlavnej dediny na "skrášlenie mesta". A samozrejme zarobi developer a pan staviteľ, ktorý na "voľnom" priestranstve načiaruje za drahé peniaze parkovacie miesta.  

To, že zničením stromov, ktoré tvorili prirodzený tieň a udržovali vlhosť, sa prudko zvýši teplota na odkrytých uliciach, je každému vandalovi úplne jedno. To, že tam, kde bol príjemný parčík, kde ľudia sedeli pod stromami na lavičkách, ostane nepríjemná panvica, na ktorej sa bude maximálne dať parkovať (no veď o to asi ide) a v lete sa na tých autách bude topiť kov, je tiež každému vandalovi úplne jedno. 


To, že "zelené pľúca mesta" je čím ďalej, tým viac oxymoron a mesto vyzerá ako keby malo rakovinu kože,  že ten, kto poznal Bratislavu ako mesto plné parkov a zelene na to môže zabudnúť, o tom sa už vandali vôbec nebudú s nikým baviť. 
A až bude to "globálne oteplenie", čo o ňom stále šalieme, tak si pustia klimatizáciu. 

Vo vnútrodvore na Košickej bol park. Človek prechádzal pasážou zelene, nad hlavou sa mu spájalo lístie, dalo sa skryť pred dažďom i páliacim slnkom. V lete bolo vo vnútrodvore príjemne chladno a od zeme sa ochladzovali okolité domy. Toto leto bude na dvore cca 50 C. Vzhľadom k južnej orientácii si "užije" slnka od východu až po jeho západ. Na dvore je rúbanisko. Staré zdravé stromy sú zničené a mladé - od oka tak trojročné nedožijú do jesene, pretože jednoducho v tom teple vyschnú. A bude voľná plocha na to najdôležitejšie, čo v Bratislave potrebujeme - na parkovacie miesta. 

A obyvatelia? Tí môžu oplakať výhľad do zelene, zatiahnuť rolety a zapnúť klimatizáciu. Arogancia mestskej moci...zvolili sme si, tak máme...


"Zeleň ako na Sahare". A práv obyvateľov "ako v Havane". A ničenie toho, čo je v meste krásne. Prosto Vandali. 
Zišiel by sa nám na týchto Sarumanov a ich orkov nejaký tolkienovský Stromofúz!!!!!!

Hnusia sa mi vrahovia stromov. 

Mimochodom, keď ste boli posledne voliť v Ružinove a Starom Meste miestnych poslancov, sľubovali vám takúto spúšť? Lebo mne nie...

Upgrade: Takze tento vandalizmus nám venuje aj s kopou prachov pre vybraných "odborníkov" naša milovaná Europska únia vrámci nášho predsedníctva. Vyrúbe sa zjavne všetko, čo je zelené, lebo je to invazívne...a vôbec, zvolili sme si, tak máme. Až sa ma nabudúce budete pýtať, koho budem voliť, tak už výlučne NIKOHO. Lebo nikto nestojí na strane stromov. Len na strane vlastných špinavých ziskov. Veď kyslík nepotrebujeme, stačia dotácie z Bruselu - teda tým,čo sa na tom napakujú. My ostatní sme si zvolili a náš názor nikoho nezaujíma. Jak za komančov. 
 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?