Koho chcem stretnúť v minulosti

Autor: Zuzana Šubová | 4.6.2017 o 15:59 | Karma článku: 3,70 | Prečítané:  571x

O Steinovi, Barbaričovi a Jarošovi. Týchto troch chlapov by som chcela stretnúť. Prečo? Lebo sú to naozaj chlapi.

 V dnešnej metrosexuálnej, korektnej a zároveň chrapúnskej dobe by som rada dala reč s týmito stredovekými (pardon, rane novovekými) mužmi.

Zoznámte sa: Stein je vojnový vyslúžilec. Riadny mizantrop a konzerva nad stredoveké konzervy konzervatívna. Od ľudí i života pragmaticky nečaká nič dobrého, asi preto, že jeho rodinný život i kariéra vojaka sú v stave rozpadu, po zranení už nebude turkobijec, čo býval a detí v neútulnom hrade kdesi na konci sveta akos ubúda. O rozkazoch nediskutuje, o náboženstve nepochybuje. Komu sa nepáči, príležitostne skončí v jarku.

Barbarič je naopak užívač života, za peknou sukňou by i plot preskočil, keby bol v lepšej fyzickej kondícii, vo víne a dobrom jedle utopí radosti i žiale, nezahodí sa od dobrej knihy, myšlienky či módnej novinky. Vzdelaný, uhladený a rozhľadený, na vyváženie svojho drsného spoločníka, ale aj dôkaz existencie čohosi progresívneho v zlých časoch.

Jaroš je z rodu nízkeho a kvalifikácie, z ktorej sa ježili vlasy...a dodnes ježia. Kat, ktorému sa jeho remeslo páči, dokonca ho vzrušuje, je naozaj dôvodne podozrivý z toho, že diabol nemusí vo vlasoch skrývať rohy.

O čom som chcela počuť?

Od Steina o zbraniach - palných i chladných. O taktike protitureckých vojen. O drsnej vojenskej politike. Po piatom dobrom pive možno aj o jeho rodine, o hrade v Čechách. O strašidlách a poverách, ktorým verí a o ktorých tak rád počúva.
O realite naozaj tvrdej doby.

Od Jaroša o stredovekých liečebných metódach, dobrý kat bol i ránhojičom a chirurgom. O jeho bystrých zmysloch pri ohliadaní miesta činu či obete. A rozhodne by som sa ho nepýtala na jeho osobné pocity a myšlienky. Ešte by som potom v noci nemohla spať.

S Barbaričom by som si rada dala galantný večer pri víne. Prebrali by sme osvietenecké obdobie, literatúru a vynálezy, dobré jedlo i pitie a chvíľu by som si užívala galantného inteligentného spoločníka, keďže v reále ich už veľa nie je. O jeho víziách budúcnosti a nekazila by som mu náladu tým, čo je úplne inak.

Snáď by sa so mnou moje obľúbené literárne postavy chceli stretnúť a nezdala by som sa Steinovi príliš nízkeho rodu, Jarošovi otravná a Barbaričovi fádna. Veď sú to chlapi literárni, na tých sa snáď ešte spoľahnúť dá.

 

Ani jedného by som sa nepýtala na ich zážitky, ktoré poznám z kníh Juraja Červenáka.
Nepýtala by som sa, koho zmárnili na Pekelnom vrchu v Štiavnici, kto v Prahe zabíjal prvorodených, kde v Bratislave máta ohnivé znamenie, koho vo Viedni postrašil diabol v zrkadle, ani kde na Sitne nájdem dýku a vlka.

Ja to viem a vy si to prečítajte.
Zídeme sa v minulosti, ktorej sa vôbec nedá hovoriť "staré dobré časy" a oddýchneme si od reality.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Nacionalistický kňaz pomáha šíriť propagandu ĽSNS

Ján Košiar, ktorý otvorene podporuje kotlebovcov, píše pre časopis Zväzu protikomunistického odboja. Magazín platí ministerstvo vnútra.

KOMENTÁRE

Antifašisti ani antikomunisti to nepochopili

Neexistuje sloboda len pre jednu vybranú skupinu.

EKONOMIKA

Volkswagen: Odborári dostali to, čo sme im núkali pred štrajkom

Na jar ponúkal Volkswagen zvýšenie platov o 12 percent.


Už ste čítali?