Koho chcem stretnúť v minulosti

Autor: Zuzana Šubová | 4.6.2017 o 15:59 | Karma článku: 3,89 | Prečítané:  808x

O Steinovi, Barbaričovi a Jarošovi. Týchto troch chlapov by som chcela stretnúť. Prečo? Lebo sú to naozaj chlapi.

 V dnešnej metrosexuálnej, korektnej a zároveň chrapúnskej dobe by som rada dala reč s týmito stredovekými (pardon, rane novovekými) mužmi.

Zoznámte sa: Stein je vojnový vyslúžilec. Riadny mizantrop a konzerva nad stredoveké konzervy konzervatívna. Od ľudí i života pragmaticky nečaká nič dobrého, asi preto, že jeho rodinný život i kariéra vojaka sú v stave rozpadu, po zranení už nebude turkobijec, čo býval a detí v neútulnom hrade kdesi na konci sveta akos ubúda. O rozkazoch nediskutuje, o náboženstve nepochybuje. Komu sa nepáči, príležitostne skončí v jarku.

Barbarič je naopak užívač života, za peknou sukňou by i plot preskočil, keby bol v lepšej fyzickej kondícii, vo víne a dobrom jedle utopí radosti i žiale, nezahodí sa od dobrej knihy, myšlienky či módnej novinky. Vzdelaný, uhladený a rozhľadený, na vyváženie svojho drsného spoločníka, ale aj dôkaz existencie čohosi progresívneho v zlých časoch.

Jaroš je z rodu nízkeho a kvalifikácie, z ktorej sa ježili vlasy...a dodnes ježia. Kat, ktorému sa jeho remeslo páči, dokonca ho vzrušuje, je naozaj dôvodne podozrivý z toho, že diabol nemusí vo vlasoch skrývať rohy.

O čom som chcela počuť?

Od Steina o zbraniach - palných i chladných. O taktike protitureckých vojen. O drsnej vojenskej politike. Po piatom dobrom pive možno aj o jeho rodine, o hrade v Čechách. O strašidlách a poverách, ktorým verí a o ktorých tak rád počúva.
O realite naozaj tvrdej doby.

Od Jaroša o stredovekých liečebných metódach, dobrý kat bol i ránhojičom a chirurgom. O jeho bystrých zmysloch pri ohliadaní miesta činu či obete. A rozhodne by som sa ho nepýtala na jeho osobné pocity a myšlienky. Ešte by som potom v noci nemohla spať.

S Barbaričom by som si rada dala galantný večer pri víne. Prebrali by sme osvietenecké obdobie, literatúru a vynálezy, dobré jedlo i pitie a chvíľu by som si užívala galantného inteligentného spoločníka, keďže v reále ich už veľa nie je. O jeho víziách budúcnosti a nekazila by som mu náladu tým, čo je úplne inak.

Snáď by sa so mnou moje obľúbené literárne postavy chceli stretnúť a nezdala by som sa Steinovi príliš nízkeho rodu, Jarošovi otravná a Barbaričovi fádna. Veď sú to chlapi literárni, na tých sa snáď ešte spoľahnúť dá.

 

Ani jedného by som sa nepýtala na ich zážitky, ktoré poznám z kníh Juraja Červenáka.
Nepýtala by som sa, koho zmárnili na Pekelnom vrchu v Štiavnici, kto v Prahe zabíjal prvorodených, kde v Bratislave máta ohnivé znamenie, koho vo Viedni postrašil diabol v zrkadle, ani kde na Sitne nájdem dýku a vlka.

Ja to viem a vy si to prečítajte.
Zídeme sa v minulosti, ktorej sa vôbec nedá hovoriť "staré dobré časy" a oddýchneme si od reality.

 

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Viac stíhačiek ako my kúpili z okolitých krajín len Poliaci

Náklady na letovú hodinu majú americké F-16 rádovo vyššie ako gripeny.

ŽENA

Kúpete sa s deťmi a chodíte pred nimi nahí? Čo znamená nahota doma

Dokedy je v poriadku kúpať sa s deťmi?

Autorská strana Beaty Balogovej

Trump sa hrá so svetom ako rozmaznané dieťa

Je to najveľkolepejšia telenovela akú Biely Dom doteraz vysielal.


Už ste čítali?